Historie

O muzikantech z Ratíškovic se zpívá, že se nosí vysoko, chodí si do sklepa, rádi pijí vínečko a na svět se jenom smějí. A je tomu tak už krásných 48 let.
A to od doby, kdy v roce 1975 založili Veselou muziku Jožka Novák společně s Jožkou Ištvánkem, tehdy ještě jako mládežnickou kapelu. Ta vychovala několik generací skvělých muzikantů. Jejich odchovanci se uplatnili například ve vojenských kapelách, jako učitelé hudby či jako muzikanti hrají dodnes. Josef Ištvánek v roce 1990 odešel vyučovat do Šardic. Po něm působili jako umělečtí vedoucí Petr Lanžhotský, Petr Voříšek a Antonín Šohaj.

Dnes už Veselá muzika výrazně dospěla a současná, již pátá generace jejích členů, pokračuje dál v tradici této slovácké dechovky pod vedením Jožky Nováka ml., vnuka zakladatele. Současné obsazení této kapely má 17 členů. Ratíškovské muzikanty potkáte nejčastěji na hodech, zábavách, fašaňcích, plesech a krojových slavnostech v okolních dědinách. Každoroční festival dechových hudeb v Ratíškovicích si bez Veselé muziky z Ratíškovic snad ani nejde představit.
Rádi ale také vycestují za hranice za muzikantskými přáteli do Daruvaru, českého „hlavního“ města Chorvatska, či do Vouziers, družebního města ve Francii. Veselou Muziku z Ratíškovic si lze poslechnout nejen naživo, ale i z několika studiových nahrávek.

Dobrá muzika spojuje dobré lidi